MŮŽETE TĚŽE UŽITOVAT ČTENÍ TOTO >>
Rozložený Harry (Deconstructing Harry) Jednou do roka s přesností hodinek Woody Allen napíše, zrežíruje a obvykle i obsadí hlavní roli přesně v tom filmu, který se mu zrovna chce udělat. ...

Oskar Petr
fShare
0
Pin It

Muzikant, který se vlastně vždy soustředil spíše na nekomerční sféru a paradoxně složil hudbu ke klipu desetiletí - písni Medvídek (na tento relativně důležitý údaj Pavel Anděl při slavnostním vyhlášení pozapomněl).

Oskar PetrOskar PetrNedávno absolvoval koncertní šňůru s JazzQ, zrovna se chystá obnovit se Zuzanou Michnovou, Janem Hrubým a několika dalšími přátely kapelu Marsyas a také nahrát své další CD. Má materiálu na více než dvacet písní a podílet se na něm budou přední sessionmani národa. K tomu však vedla dlouhá cesta uměleckého zrání, jehož fází v populární hudbě bývá i uvědomění si, že krása často tkví v jednoduchosti.

Oskar začínal v sedmdesátých letech právě s Marsyas a dal již tehdy vzniknout půvabným a svým způsobem sofistikovaným songům. Snoubily se tam různé hudební styly a zřetelná byla také jeho láska k jazzrocku. Byť hrál na akustickou kytaru, nikdy nebyl folkařem.

Beze snahy tradiční žánry podceňovat - koneckonců Zuzana a obzvláště Petr Kalandra se svou bluesovou emocí, tvořili s Oskarem Petrem dobrou kombinaci, jednak pro důstojnou resonanci americké hudby hippies, která předčila obdobné tendence v zemích možná nejen Východního bloku, a zároveň pro kvalitní české muzicírování, ať již živě nebo na deskách, ostatně s dostatečnou konkurencí Vládi Mišíka, Vladimíra Merty, Vlasty Třešňáka a jim podobných.

Současně se poznává s Martinem Kratochvílem, který mu pomůže vstoupit do nové hudební dimenze a v ní tvořit. Do této epochy jeho života patří také Vladimír Padrůněk.

S osmdesátými léty přišel exil a jako u mnoha dalších snaha o existenci v USA. Oskar sám toto komentuje slovy:

„...když nejsi slavoman, tak tě tam ta země za tři dny tak nabije, že máš energii na rozdávání. A není to jen o tom, že seš od moře za hodinu v horách na lyžích a za další hodinu někde na poušti; je to hlavně o té otevřenosti a odvaze realizovat svý sny...".

Takže dvanáct let za oceánem nepovažuje za ztrátu času, i co se jeho mimohudebních (malba, fotogfrafie, expandování mysli) koníčků týče. Ale život letí a je kratší než mrknutí okem, jak řekl Hendrix.

Oskar Petr se po revoluci vrací domů, ale jen díky pádu komunismu, ostatně ani on před tím nikdy nevěřil, že se to ještě za našich životů může stát. Ve vlasti nahrává, dle mého soudu krásné album Bláto, krev, slzy, kde mu produkčně a hráčsky pomáhá David Koller. Oskar pak pro skupinu Lucie píše hudbu k nejpopulárnější písni našich luhů konce minulého tisíciletí.

Ale to bychom se pomalu začali opakovat...

Naše mise

1. Chcete-li si myslíte
Uděláte-li si lidé myslí si myslí, budou tě miluju. Pokud jste opravdu si myslí, budou vás nenávidět.
2. Sdělit světu pravdu
Když si jen říct pravdu, začnete vydělávat důvěru, jako novináři, naším posláním je říkat pravdu.
3. Aby se budete smát
Chceme, aby se budete smát, smích, úšklebek, škleb, nebo úsměv, když se snažíme najít vzhůru života ve vší zla kolem nás.

Name Day/Svatek

Yesterday : Zlata Today : Andrea Tomorrow : Jonáš After tomorrow : Václav

V jaké restauraci jíte vy?
Marie Vokálková a Jakub Štefanko Globe Bookstore & Cafe

Přibírání nových zážitků z našeho intimního života patří k jednomu z hlavních (a dovol [ ... ]

Profil Jana Laštovková
Eva Kolářová jana-lastovkova.jpg

Kdo to vlastně je? Mladá malířka, kte [ ... ]

Průvodce časopisu Think dívčím oblečením na snowbo...
Joe Bodia Průvodce časopisu Think dívčím oblečením na snowboard

Přiznávám, že mám víceméně stejné pocity, jde-li o specificky ženské oblečení na snowbo [ ... ]

Drsná pohlednice z Walesu
Tomáš Lachman

Caradog Prichard: Za úplňku (Volvox Globátor 2001)

Dr. MAX - MAXimální pohoda
Jarka Fricová

Je to soustavný boj o zákazníka.

PROFIL: Umělec Petr Kratochvíl
Eva Kolářová Umělec Petr Kratochvíl

THINK: Zaměření?  [ ... ]

Zákon, drogy, společnost a ty
Petra Carter

Je čas jara a veselí, čas kdy plody přírody ukazují světu své nevyzpytatelné, okouzlující [ ... ]

Jedinec a dav
Filip Šebek Lucie Myslíková, 16 let, se stala internetovou hvězdou po tom, co její fotka nakoupila neonacistu na české rally šel virální.

V Praze proběhla nedávno nejmasovější demonstrace od dob "Sametové revoluce".

Ostatní články

Computer Engineering Program Basic engineering education And computer science of computer systems At Faculty of Information Technology Sriprathum university Emphasis on the design of embedded systems, both hardware and software, instruction set, VLSI technology and networking. To meet the needs of the industry.

System stakes. Stakes or system are mainly interesting if you want to play with stakes that are high-risk. In order to bet on that just 3 out of FOUR stakes must be right.Although, on the flip side, it's necessary for you to take a drop-off of your ( ZCode System - zcodesystemexclusive ) general odd by doing this, on-the-one-hand, your chances to win grow ... But in the event that you bet on two or one underdogs you perform quite profitably and nevertheless can shove your chances again, Click here for more information and see ...