MŮŽETE TĚŽE UŽITOVAT ČTENÍ TOTO >>
Evropské Spojené Státy? Denně nám tisk i další media přibližují Evropskou Unii, jako tu nejlepší a zároveňneodkladnou verzi naší budoucnosti. ...

Budoucnost se blíží
Pin It

Počítače, které můžete nosit na sobě aniž by zatěžovali vaši krční páteř nebo vám svazovali ruce, nás již uvádějí do přikrášlené reality západních pracovišť.

Vývojoví pracovníci tvrdí, že osobní počítače nosit na sobě, podobně jako brýle nebo šaty. Navíc takové počítače by měly reagovat na knontext situace, ve které se uživatel ocitá.

Brzo je budeme mít na sobě pořád. Znáte slovo „cyborg"? Zvětšená pamět změní způsob, jakým vnímáte svět! Od dělnice na jatkách po doktora operujícího váš mozek, od pilota, který křižuje svět až po policistu, který vás zastaví na hranicích Evropské unie, je jen otázka času kdy budou celá společenství cyborgů (technicky zdokonalených lidí - podobně jako v seriálu Létající Čestmír) moci sdílet své zrakové vjemy nebo se všischni přeladit na jeden vizuální kanál.

A poked mate k dispozici databázi obrazových záznamu, řekněme sbírku fotografií a video nahrávek toho, co jste viděli, podívat se na problém vašima očima dostává zcela nový význam.

Jeden z hlavních rozdílů mezi nositelným počítačem a současnými mobilními telephony, laptopy a palmtopy je skutečnost, že nositelné počítače funguji stále a obvykle mívají senzory do okolí a schopnost předat informaci majiteli i když ji neočekává.

Nositelná technologie je možná díky zmenšování počítač ů a videotechniky a přenosu informací přes bezdrátové místní sítě, To znamená, že uživatelé nositelných technologií nejsou závislí na zástrčkách ve zdech nebo telefoních linkách, ale mohou se potulovat dle libosti, zatím co se před jejich zraky vznáší miniobrazovka a stále jim přináší informace.

Jednoduchý příklad rozšířene paměti by byl tradiční kalendářový program, který by upozornil svého majitele kdy je čas jít na důlešitou schůzku. Váš nositelný počítač by vám prostě zašeptal informaci do ucha nebo vam jí napsal na displej před očima.

Zajímavější splikace jsou typu Knihovník vzpomínek (Remembrance Agent - RA) na kterem pracuje Bradley Rhodes,a který nepřetržitě vyhledáva dokumenty související se situací uživatele, podle toho jak píše nebo kam jde. Jména souborů nebo klíčové věty se pak průběžně objevují na spodu uživatelova displeje seřazeny podle příbuznosti.

Tu system může určit podle slov, která uživatel zrovna píše nebo říká, podle přítromných osob, mista, kde se uživatel nalézá a dalších údajů. Na nositelném zařízení se senzory jako GPS, systém lokace uvnitř budov, rozeznámí obličeje a rozeznání řeči může RA podávat informace nejen podle toho, co uživatel píše, ale i v závislosti na jeho nebo jejím okolí. Například pokud uživatel potká někoho na konferenci nebo veletrhu, systém mu může připomenout kdo to je, poskytnout nejpodstatnější údaje a ukázat poznámky, které si uživatel udělal při posledním setkání s dotyčnou osobou.

S použitím experimentální počitáčové boty IBM budou jednou moci zákazníci přijít do obchodu a z podlahy sejmout data, která je navedou k hledanémuzboží. Z vážnějších aplikace, kde stavební dělníci a architekti mohou prolínat obrazy a stavební plány se skutečnou stavbou, technologie může pomoci postiženým a podobně.

Knihovník vzpomínek může také vytvářet „skupinové vědomí", a to tím,že umožní sdílení databází. Například poznámky a opravy ke studijním materiálům jednoho studenta mohou být užiteční I jeho spolužákům. Knihovník vzpomínek může prohledávat poznámky jiných lidí a automaticky je předložit uživateli, když je potřebuje. To se hodí zejména pří předávání vědomostí a zaučování nových zaměstnanců.

Další aplikace jsou poněkud znepokojující. Například policisté s obrazovkou před obličejem a programem ne snímání tváří mohou okamžitě přijímat a vyslílat údaje o kolemjdoucích. Taková technologie by s trochou smůly mohla umožnit totalitu, o jaké se Stalinovi ani nesnilo. Nicémě propojená společenství cyborgů by se mohla bránit vůčí rozšíření vládních pozorovacích zařízení svými vlastními bezpečnostními sítěmi.

Steve Mann z Massachussetského Technického Unstitutu (MIT), pionýr svého oboru, nabízí přesnější koncepci budoucnosti: „Nositelné technologie s osobními zobrazovači setřou rozdíl mezi viděním a vyhledáváním a mezi pamatováním se a zaznamenáváním. Spíše než aby nám zúžil pohled, život v našem osobním informačním prosotu zvětší náš rozhled pomocí sdílené vizuální paměti, díky které se budeme 'pamatovat' věci nebo lidi, které jsme nikdy neviděli. Budemeli mít počítač při chůzi nebo čekaní, čímž se pro nás stane téměř druhým mozkem."

Další informace najdetena: www.media.mit.edu/wearables/lizzy/oranchak/witintro.html

Devět atributů „na tělo šitého" počítače

Text: Gerald Q. „Čip" Maquire

1. NEPŘETRŽITÝ - pořád zapnutý, stále v provozu, může mít vypnutou obrazovku kvůli šetření energie, ale nikdy není „mrtvý". Oproti laptopu, který se musí otevřít, zapnout, a nastartovat.

2. NEOMEZUJÍCÍ uživatele - pojízdný, přenosný, velký tulák, „můžete dělat i jiné věci, zatímco na něm pracujete", tj. můžete psát, když cvičíte aerobic, apod.

3. NEMONOPOLIZUJÍCÍ
nad veškerou Vaší pozorností - neodřízne Vás od okolního světa jako virtuální hra a podobně, můžete se tedy věnovat i jiným záležitostem zatímco pracujete na tomto zařízení.

Vlastně, v ideálním případě, počítač poskytuje zvýšené smyslové schopnosti a vnímání. Nicméně, může tyto smyslové schopnosti pouze nepřímo zprostředkovat (zvětšit, změnit, za jistým účelem redukovat).

4. SLEDOVATELNÝ uživatem - vždy ho můžete sledovat a kontrolovat, věnovat mu svou nepřetržitou pozornost

5. KONTROLOVATELNÝ uživatelem: reagující. Můžete nad ním převzít kontrolu, kdykoliv si přejete. Dokonce i u plně automatizovaných procesů můžete manuálně vniknout do naprogramovaného kontrolního systému, stát se jeho součástí, kdykoliv chcete a změnit proces

(např. velké tlačítko STOP, které potřebujete, když aplikace naráz otevře všech 50 dokumentů, které jste měli začerněné, když jste omylem zmáčkli ENTER, by učinilo počítač lépe ovladatelným.)

6. POZORNÝ
ke svému okolí - vnímající okolí, multisensorový, multimodální. To zásadně přispěje k uživatelově lepší situační orientaci.

7. KOMUNIKUJÍCÍ s ostatními - pokuď chcete, můžete ho využívat jako komunikační médium.

8. OSOBNÍ - člověk a počítač jsou nerozlučně spjati.

8a. můžete si na něj tak zvyknout, že bude plnit funkci opravdového rozšíření vaší vlastní mysli a těla. Po čase úplně zapomenete, že ho „nosíte".

8b - ASERTIVNÍ - může mít bariéru proti zákazům nebo požadavkům ostatních, abyste svůj počítač sundali, v době, kdy si takovou bariéru přejete. Ne jako u laptopu v tašce nebo kufříku, který od Vás může být „oddělen" příkazem hlídače „Prosím, nechte všechna svá zavazadla v šatně (v knihovně a muzeu), popřípadě v úschovně (obchodní dům)".

8c. SOUKROMÝ - Ostatní ho nemůžou sledovat nebo kontrolovat, pokuď jim to nepovolíte. Nemůžou určit status systému, pokuď to nechcete, např. strážník v obchodním domě, kde je zakázáno fotografovat, nemůže říci, jestli něco fotíte. Což se nedá říci o foťáku, kde každý vidí, že tak činíte, když si ho si ho přiložíte k oku.

9. SPOJENÝ se světem (viz. POZORNÝ a KOMUNIKUJÍCÍ): natolik technicky proveditelné, že bezdrátová komunikace k připojení na síť je žádána.

Všimněte si prosím, že toto jsou pouze možnosti, které je možno si zvolit či dovolit, spíše než bezpodmínečné požadavky. Důležitou roli zde hraje možnost volby pro uživatele.

Například SOUKROMÝ a KOMUNIKATIVNÍ jsou jistým způsobem v protikladu, přesto to obě jsou možnosti, které „nositelný počítač" nabízí. Jak vyplývá z NEOMEZUJÍCÍ a NEMONOPOLIZUJÍCÍ, používání aparátu je spíše podružnou než hlavní záležitostí.

Tyto vlastnosti jsou shodné se třemi vlastostmi „počítače šitého na tělo", které už byly dříve zmíněny v literatuře: Eudeamonický, Existenciální a „Nehmotný". Nehmotnost (tj. po určité době nošení si neuvědomujete, že na sobě máte počítač) vyvstává z NEPŘETRŽITÉHO připojení uživatele (SLEDOVATELNÉHO a KONTROLOVATELNÉHO), kde nepřetržitost je možná díky faktu, že počítač je NEMONOPOLIZUJÍCÍ a NEOMEZUJÍCÍ.

Existenciální stránka sebeurčení a zvládnutí svého osudu je realizována skrze KONTROLOVATELNÝ přístroj. Eudeamonický naznačuje, že tento počítač je OSOBNÍ. Přesně řečeno, POZORNÝ a KOMUNIKATIVNÍ nejsou bezpodmínečnými požadavky (tj. zařízení, které by Vám pomohlo pamatovat si karty při hře Blackjack by mohlo fungovat i když by jediný vstup dat byl z člověka a jediný výstup dat do člověka, a byl by dobrým příkladem „na míru šitého počítače" podle této předešlé definice).

ASERTIVNÍ aspekt OSOBNÍ stránky věci (Eudeamonické) byl během posledních 20 let nejméně pochopenou funkcí „počítačů šitých na míru". Anekdota řečená jedním předním výzkumným pracovníkem, který se vyjádřil k této definici „na tělo dělaných počítačů" a založená na jeho osobní zkušenosti přispěla k objasnění tohoto aspektu a naznačuje možnou konstrukční metodologii na „nositelné počítače" budoucnosti.

"Vzpomínám si na černý hubertus, který jsem nosil, když mi bylo 18 a bydlel jsem v Salzburku, v Rakousku - když jsem měl na sobě tento kabát a šel jsem si vypůjčit knihy do univerzitní knihovny, mohl jsem se klidně procházet mezi regály.

Zatímco ostatní studenti museli zůstat u přepážky a nikdy jim nebylo dovoleno jít si vybírat přímo do regálů s knihami (i se svými kabáty), ke mně se chovali jako k nějakému knězovi (to je přesně to, jak si knihovnice mysleli že vypadám) a mohl jsem si vždy vybýryt knihy přímo z regálů (s kabátem na sobě). Nikdy mne nepožádali, abych si ten kabát sundal - z jejich pohledu to byla součást mé uniformy a bylo by jaksi nepochopitelné, kdybych na sobě neměl dlouhý kabát.


Virtuální „I-o" brýle

Každýmu připadám jako idiot, ale mně to připadá, že lítám zkomputerizovaným lesem míjejíc různé vyvýšeniny a údolí jako rozkošný pták. Každému přijde, že nosím kosmické sluneční brýle a k tomu připevněná sluchátka, ale pro mně je to „jen" souprava virtuálních I-o brýlí. Audio/video sestva, která se dá připojit přímo k vaší televizi, videu, počítači. Zobrazí vám obrázky těsně před očima, zatímco zvuk jde přímo do vašich uší. Představte si, že sedíte u televize v mnohem menší vzdálenosti, než by vám kdy dovolila vaše máma, zatímco vyndáte tátovi těžký sluchátka ještě z dob komunismu.

Virtuální I-o brýle pracují se speciálně navrženými představami, jako jsou... kousky počítačové animace na videokazetách pro trojrozměrnou televizi. Důvod, proč tyto brýle tak dobře pracují, má pramálo společného se systémem samotným, nýbrž s tím, za jakým účelem je používáte. .....CAS pracovaly vyjímečně dobře a jenom fakt, že je máte na hlavě, vás přimělo brát počítačové hry, jako jsou Rebel Assault, za více realistické.

Ale to samé se nedá říct o hrách typu Donkey Kong Country, kde sledujete dění z vnějšku. Ale dívat se na Simpsonovi nebo jiné TV show by byla ztráta času, neboť obraz není ani tak ostrý a čistý, jako na obvyklé TV obrazovce a zvuk za sluchátek je tak špatný, jako ze sluchátek levného walkmana, kterého jste náhodou našli v tramvaji. Avšak toto není ani virtuální realita chudáka, neboť I-o brýle vám ukážou, jak by taková opravdová virtuální realita mohla jednou vypadat.

Naše mise

1. Chcete-li si myslíte
Uděláte-li si lidé myslí si myslí, budou tě miluju. Pokud jste opravdu si myslí, budou vás nenávidět.
2. Sdělit světu pravdu
Když si jen říct pravdu, začnete vydělávat důvěru, jako novináři, naším posláním je říkat pravdu.
3. Aby se budete smát
Chceme, aby se budete smát, smích, úšklebek, škleb, nebo úsměv, když se snažíme najít vzhůru života ve vší zla kolem nás.

Name Day/Svatek

Yesterday : Lucie Today : Lýdie Tomorrow : Radana a Radan After tomorrow : Albína

Clockhouse: Budoucnost je avantgardní
Eva Kolářová C&A obchod na Václavském náměstí v Praze

Mladá móda je zpupná, drzá a provokativní. "Clockhouse" je to pravé pro ty, kteří  [ ... ]

Přečtěte si více
Jak je New York?
Dan Levine Jak je New York?

New York nezažívá znovuzrození, jak tvrdí řada kritiků, ale za [ ... ]

Přečtěte si více
Z Climaxu do Tokya: DJ Chris Sadler
Zullu Sister (Foto: Facebook)

... aneb co dělá britský DJ v Čechách a v Japonsku?

Přečtěte si více
Gang-ala-Basta
Vlastimil Beránek Gang-ala-Basta

S názvem Gang-Ala-Basta, novým projektem na domácí hudební scéně, jste se doposud mohli sezn [ ... ]

Přečtěte si více
Chci do svého paneláčku!!!
Jana Výborná HON NA MUŽE

Každá žena chce být žádoucí. Některá se cítí  [ ... ]

Přečtěte si více
Taneční kosmický punk z Letů a Mimoně
Petr Holeček Lety Mimo

Skupina se zdánlivě neobvyklým a divným jménem vznikla v roce 1992 v Turnově. A jak to tak  [ ... ]

Přečtěte si více
Zorrova Maska
Joe Bodia Zorrova Maska

Filmy jsou od toho, aby bavily, vzrušovaly, těšily a podmaňovaly si publikum. Někdy nás vyd [ ... ]

Přečtěte si více
Rozhovor Jiří Bartoška
Michael Kyselka Jiří Bartoška

Michael Kyselka si povídá nejenom o organizaci významného Mezinárodního filmového festiva [ ... ]

Přečtěte si více
Ostatní články

Computer Engineering Program Basic engineering education And computer science of computer systems At Faculty of Information Technology Sriprathum university Emphasis on the design of embedded systems, both hardware and software, instruction set, VLSI technology and networking. To meet the needs of the industry.

System stakes. Stakes or system are mainly interesting if you want to play with stakes that are high-risk. In order to bet on that just 3 out of FOUR stakes must be right.Although, on the flip side, it's necessary for you to take a drop-off of your ( ZCode System - zcodesystemexclusive ) general odd by doing this, on-the-one-hand, your chances to win grow ... But in the event that you bet on two or one underdogs you perform quite profitably and nevertheless can shove your chances again, Click here for more information and see ...