MŮŽETE TĚŽE UŽITOVAT ČTENÍ TOTO >>
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary Zůstat v letem rozpálených ulicích Prahy nebo se vydat do lázeňského města žijícího non-stop po mnoho dni filmovým festivalem a s ním spojenou zábavou? ...

Gummo
fShare
0
Pin It

Pravidla komerční filmové tvorby plní stejnou úlohu jako pravidla figurální malby nebo hudební kompozice: pomáhají umělcům, kteří nejsou ani geniální ani stateční vytvořit něco stravitelného.

Když mladí filmaři prohlašují, že opovrhují žánry a scénářovou strukturou o třech dějstvích (ne nepodobných skladbě Aristotelova dramatu), jsou buď naivní nebo lžou. Improvizace bez disciplíny může unudit publikum k smrti a vyprávět příběh tak, aby měl úvod, závěr a něco mezi tím je samo o sobě dost obtížné. Chce-li režisér porušovat pravidla, potřebuje k tomu zvláštní vizi a ani pak není úspěch zaručený. Počet filmařů, kteří „na to mají” je tak nízký, že je patrně rozumější vůbec se do toho nepouštět.

Harmon Corine, který napsal svůj první scénář pro Larry Clarkovi kontroverzní Kids v pouhých devatenácti letech, tuto vizi má. Neříkám, opakuji neříkám, že se vám Gummo bude líbit. Říkám jen, že se nepodobá ničemu, co jste v poslední době (nebo snad vůbec kdy) viděli, a že pokud patříte mezi ty, jenž tvrdí, že jim předvídatelnost komerční kinematografie leze na nervy, máte možnost uklidňující investice.

Film sleduje každodenní život skupiny teenagerů v městě Xenia v americkém státě Ohio. Nemá žádný děj, je pouze sledem situací.

Úvodní sekvence nejspíš vytočí detektory pompéznosti některých diváků hodně vysoko: zrnitý videozáznam vysvětluje, jak před rokem zdevastovalo Xeniu tornádo, načež zcela bez komentáře sledujeme dvanáctiletého chlapce (Jacob Sewell) bez trička a v růžové kapuci s králičíma ušima, jak se prochází mezi ruinami jako nějaký kouzelný skřítek. Posléze se nám představí Corinovi postavy: chudé, bílé děti jaké zřídka vídáme mimo království brakových televizních programů a starých filmů Andyho Warhola.

Vypravěčem je patnáctiletý Solomon (Jacob Reynolds), vyzáblý sociopat se sladkou tvářičkou, který se prohání Xeniou na horském kole se svým kamarádem, stěží teenagerem Tummlerem (Jacob Reynolds). Čichají lepidlo, balí holky a loví zaběhlé kočky, které pak prodávají místní restauraci.

Tummlerova matka (Linda Manz, která si jako dítě zahrála v Nebeských dnech a zde se objevuje po dvou desetiletích poprvé) je jadrná vdova, kterou stále straší noční můra smrti manžela, bývalého tanečníka stepu.

Dále ve snímku vystupuje místní, na kokainu závislý pasák jménem Cole (Max Perlich), který prodává svou jedinou prostitutku, postiženou ženu žíznící po citu. Místní krásky jsou dvě bělovlasé sestry jménem Dot (ztvárněná návhářkou kostýmů Chloe Sevigny známou z filmu Kids) a Helen (Carisa). Bydlí v malém domku s rodiči a malou sestrou (Darby Dougherty), která k oběma vzhlíží.

Jaký vlastně má tenhle rej podivností smysl? To je otázka. Film se zjevně odklání od chladného a morbidního směru, který udal Larry Clark v Kids, a díky kterému se všechny Corineovi postavy zdály buď beznadějné, nebo bezcenné. V Gummo sledujeme řadu neherců, obzvláště postižených dětí, ale i trpaslici nebo hluchý pár hádající se znakovým písmem v kuželkárně.

Vnucuje se otázka: „chápou ti všichni, co znamená hrát ve filmu, nebo je jejich přítomnost jen bezcitný kaskadérský kousek?” Myslím, že ví co dělají. Obratný režisér by mohl jednoho nebo dva lidi využít před kamerou aniž by to chápali, ale pokoušet se o to téměř s celým obsazením je nemožné.

Ať tak nebo tak, Corine k nim chová zjevné sympatie a úctu. Filmař menšího formátu by se snad neubránil rétorické otázce „nejsou ti všichni poněkud divní?”, ale jediné na co se Gommo ptá je „co je na nich tak divného?”

Naše mise

1. Chcete-li si myslíte
Uděláte-li si lidé myslí si myslí, budou tě miluju. Pokud jste opravdu si myslí, budou vás nenávidět.
2. Sdělit světu pravdu
Když si jen říct pravdu, začnete vydělávat důvěru, jako novináři, naším posláním je říkat pravdu.
3. Aby se budete smát
Chceme, aby se budete smát, smích, úšklebek, škleb, nebo úsměv, když se snažíme najít vzhůru života ve vší zla kolem nás.

Name Day/Svatek

Yesterday : Zlata Today : Andrea Tomorrow : Jonáš After tomorrow : Václav

Mnoho povyku pro něco!
Tomáš Hájek Mnoho povyku pro něco!

Konec tisíciletí je zcela určitě velký fenomén dneška a i když se ho dočkáme až za rok,  [ ... ]

Ta malá zvířecí bestijka... mě dělá lepším člověke...
Petra Šedinová

Náš svět je rozdělen na lidi kočičí a lidi psí. Tyto dva druhy jsou striktně odděleny a je [ ... ]

Současnost i minulost fenomenální značky
Jan Gucci

Dnes je Gucci módním pojmem, velmi úspěšnou a známou firmou, těší se všeobecné oblibě me [ ... ]

4 HERO - Two Pages
Keith Kirchner 4 HERO - Two Pages

Třetí nahrávka od tajemné skupiny drum and bassových hlav, která úzce spolupracovala s Roni S [ ... ]

Fashion whore, what's in store...
Pavlína Farkašová moda praha

Zdravím všechny čtenáře!!! Nastala zima, což znamená, že se budeme muset přiobléci! Takže [ ... ]

Řidiči, berte nás!
Tomáš Partl Řidiči, berte nás!

Když se začátkem léta kamarádka Helena vracela vlakem domů na Moravu, zaslechla, jak se mladí [ ... ]

Japonsko - kluby a drogy
Don Al Fonso

Jak to asi doopravdy vypadá v zemi vycházejícího slunce?

Lezu po kolenou, říká Jiří Černický
Petr Pokorný Jiří Černický lampa

Narozen v severočeském sídelním městě 1.8.1966, poučen ve školách: střední uměleckoprům [ ... ]

Ostatní články

Computer Engineering Program Basic engineering education And computer science of computer systems At Faculty of Information Technology Sriprathum university Emphasis on the design of embedded systems, both hardware and software, instruction set, VLSI technology and networking. To meet the needs of the industry.

System stakes. Stakes or system are mainly interesting if you want to play with stakes that are high-risk. In order to bet on that just 3 out of FOUR stakes must be right.Although, on the flip side, it's necessary for you to take a drop-off of your ( ZCode System - zcodesystemexclusive ) general odd by doing this, on-the-one-hand, your chances to win grow ... But in the event that you bet on two or one underdogs you perform quite profitably and nevertheless can shove your chances again, Click here for more information and see ...