MŮŽETE TĚŽE UŽITOVAT ČTENÍ TOTO >>

Radim Čada
Pin It

Veškerý sport bývá často spojen s odříkáním hraničícím až s asketismem, hodinami a hodinami neúprosného tréninku a tvrdé dřiny.

Jak je to se stále více rozmachujícím snowboardingem? "Mám rád pivo," usmívá se podle žebříčků šestý nejlepší jezdec "na prkně" na U-rampě v České republice Radim Čada. Sport, který si zvolil, by měl podle něj být především "o pohodě", ale nic není tak jednoznačné, proto bylo třeba debatu více rozvinout.

THINK: Kdy ses vlastně začal o snowboard zajímat?

RADIM: Bylo to v době, kdy jsem začal chodit do klubů, kde jsem potkával lidi, který kalili, poslouchali hácéčko a pořád mluvili o nějakým snowboardu. V šestnácti začalo první koketování s prknem, první pády, po dvou letech už to začalo nějak vypadat.

THINK: Na začátku byla tedy jakási scéna. Kluby, muzika, myslíš, že to ke snowboardingu neodmyslitelně patří?

RADIM: Tenkrát jo. Dneska to je o něčem jiným. Daleko víc o komerci, bohatejch rodičích, dětičky si za prachy můžou dovolit jezdit do zahraničí. Dřív lidi, který jezdili, byli "typy", člověk je poznal. Hlavně šlo spíš o jakousi komunitu, jezdilo mnohem míň lidí než dneska, takže to byla těžká minorita. Chovali se jinak, šlo jim hlavně o to, aby byla pohodička.

THINK: Ty jsi vydržel dodnes. Můžeš tedy srovnat technické podmínky ježdění před šesti lety a dneska?

RADIM: Podmínky se samozřejmě zlepšily. I díky tomu, že se to stává komercí. Lidi do toho začali cpát peníze. Najednou se horský střediska snaží přilákat nejen lyžaře, ale i snowboardisty, protože tvoří čím dál tím větší procento zimních sportovců.

THINK: Co pro tebe snowboard znamená?

RADIM: Zábavu, pohodu, srandu.

THINK: Během své kariéry jsi ale zaznamenal i jisté úspěchy...

RADIM: To, že jsem byl na mistrovství osmej a v žebříčku šestej, je úspěch, ale pořád mám nejlepší pocit, když takzvaně "odpaňuju svah", když jedu první stopu, v prašanu, to je paráda. Není to vyloženě pocit dobyvatele nebo tak něco, cítím spíš adrenalin a velkou svobodu.

THINK: Jak to máš se životosprávou?

RADIM: Když jezdím, snažím se držet trochu zpátky. To znamená, že na horách nevysedávám po krčmách do rána. Do půlnoci to stačí... taky nejím maso.

THINK: Je s vegetariánstvím spojená tvoje životní filozofie?

RADIM: Samozřejmě. Širší pojetí "pohody", o který jsem mluvil, se dá chápat i takhle. Nepotřebuju ke svýmu životu mít na rukou krev.

THINK: Co trénink? Makáš hodně fyzicky, aby ses udržel v kondici?

RADIM: Fyzicky makám hodně, to je pravda, ale proto, abych si na ježdění vydělal prachy! Co se tréninku týče, spíš jezdím na kole. Koupil jsem si teď nový, na ježdění po lese. Spíš mám fyzičku z dřívějška, protože jsem celý mládí a dětství dělal atletiku, to mi vydrželo dodneška.

THINK: Čeho chceš ve svém ranku dosáhnout?

RADIM: Teď zrovna nejvíc usiluju o to, aby mi někdo věnoval balík peněz, abych nemusel už fyzicky pracovat a moh jenom jezdit. Jinými slovy: sháním sponzora.

Dal jsem se dohromady s člověkem jménem Aleš Víšek, který mi dělá něco jako manažera, a snažíme se spolu oslovit různé firmy hlavně prostřednictvím internetu, ten nám asi nejvíc pomáhá.

THINK: V jakém stádiu vaše "oslovování" zatím je?

RADIM: Zatím probíhá bohužel víceméně neúspěšně. Doposud jsem zjistil akorát to, že některý firmy jsou úplně mimo, a taky to, že existuje jistý komunikační portfolio, do kterýho prej nespadám. Mluvím o firmách, který se předem vybíraly už s tím, že by mohly mít zájem. Některý společnosti nevyloučily budoucí spolupráci. A někdo řek rovnou - díky, nezájem.

THINK: Mluvil jsi o velké pomoci internetu...

RADIM: Funguje internetová stránka, která je podle statistik hodně navštěvovaná, byl tam dokonce i někdo z Pákistánu a z Chile. K dispozici na www.funlife.eu. Chtěl bych za ní poděkovat našemu webmasterovi.

THINK: Je zajímavé, že vlastně jezdíš po celý rok, a to v různých částech světa, i když je u nás zrovna hezké počasí.

RADIM: To je pravda. V zimě mám nejradši nižší polohy, a to hlavně v Rakousku. Je tam víc sněhu a míň lidí než v Čechách. Permanentka se tam dá pořídit relativně levně, oproti třeba našemu Špindlu. Do těch míst vlastně jezdím celej rok, akorát že čím je tepleji, tím vejš se jezdí, v létě jedu na ledovec.

THINK: Mimo jiné studuješ andragogiku na Filosofické Fakultě University Karlovy, jak se tohle dá všechno skloubit?

RADIM: Zatím to zvládám... tahle fakulta je dost liberální a na andragogice přednášej lidi, který to berou taky poměrně volně. Nebazírujou na docházce, ale spíš na tom, co si nastuduješ. Takže se snažím studovat na horách, ale to už jde hůř... (smích)

THINK: Už jsi to trochu nakousl, ale jak bys zhodnotil stav českých sjezdovek?

RADIM: Příliš mě nezajímaj, protože v Čechách nejezdím. Objevím se na nich jenom občas. Kolikrát třeba nejsou špatně upravovaný, ale průser je v tom, že jsou krátký a hlavně jsou na nich mraky lidí, takže se na nich nedá jezdit. Tomu já se spíš vyhýbám. Jeden čas jsem dělal ve Špindlu instruktora ježdění, a to považuju za svůj životní omyl. Šel jsem do toho s tím, že budu na horách, mít zdarma ubytování a permanentku. Nakonec to dopadlo tak, že jsem neměl prachy, protože to minimum, co jsem vydělal, jsem vzápětí utratil, platilo se za odučený hodiny a těch bylo málo. Vlastně jsem se tam dva roky zasek.

THINK: Jakou úlohu hrají v životě úspěšného českého snowboardisty drogy, alkohol a podobné neřesti?

RADIM: Občas si dám pivo, to je tvrdá droga, a z těch lehčích drog kafe, colu, čaj a tak.

THINK: Jak to podle Tebe vypadá s českým snowboardingem obecně?

RADIM: Ten sport se čím dál tím víc komercionalizuje a jde to docela rychle.

Tahle věc má dvě stránky. Klady jsou v tom, že se do toho lejou prachy a něco se pro to dělá, je čím dál tím lepší zázemí, vznikaj snowparky a tak. Na druhou stranu se na to nabalí další milión lidí, který to budou brát spíš jako styl, protože je to in.

Už teď se kolem toho motají lidi, který mě vyloženě neseděj. Dost mě znechutilo, když jsem viděl v rakouským časopise inzerát firmy, která vyrábí nějaký maso do housek, a byly tam popsaný jednotlivý vrstvy tý housky a vedle toho byl snowboard a zase popsaný vrstvy toho snowboardu.

THINK: Bojíš se, že to pro některý lidi bude už jenom póza?

RADIM: No, když seš na svahu a rozbiješ si držku, tak moc pózovat nemůžeš. Ale je fakt, že znám spoustu takovejch, co jsou snowboardisti jenom v Praze. V terénu jsem je v životě neviděl. To už je ale jiná rovina, o tom bych vůbec nechtěl mluvit. [


- www.maceoparker.com

Naše mise

1. Chcete-li si myslíte
Uděláte-li si lidé myslí si myslí, budou tě miluju. Pokud jste opravdu si myslí, budou vás nenávidět.
2. Sdělit světu pravdu
Když si jen říct pravdu, začnete vydělávat důvěru, jako novináři, naším posláním je říkat pravdu.
3. Aby se budete smát
Chceme, aby se budete smát, smích, úšklebek, škleb, nebo úsměv, když se snažíme najít vzhůru života ve vší zla kolem nás.

Name Day/Svatek

Yesterday : Jaromír Today : Zlata Tomorrow : Andrea After tomorrow : Jonáš

Je Radio 1 nezávislé?
Tomáš Sláma

Pražské Radio 1 se rádo nechá nazývati jedinou nezávislou, nekomerční stanicí u nás. Proč [ ... ]

Starověké předvídání budoucnosti
Lucie Výborná Runy: Starověké předvídání budoucnosti

Runy jsou pradávným způsobem, jak zjistit, co pro vás přichystal osud. Umožní vám nahlédnou [ ... ]

Proč jsem tak unavený
Petra Matušinová Alarm clock

V této zemi žije 10 miliónů lidí. 5 miliónů tvoří důchodci, což znamená, že na práci z [ ... ]

Drogba vs. Messi v #EpicFood kampani tureckého let...
Jeffree Benet Drogba vs. Messi in Turkish Airlines #EpicFood campaign

Už jste viděli dnes všudypřítomné reklamy turecká letecká představovat Lionel Messi? Pokud  [ ... ]

Akta X: Boj s budoucností
Joe Bodia Akta X:  Boj s budoucností

Steven Spielberg nám lhal. Mimozemšťané nejsou naši přátelé. Muži v černém, kteří kolab [ ... ]

O Minulosti A Současnosti Akropole S Jiřím Smrčkem...
Jarka Fricová Jiří Smrček

Dnes přicházím na smluvenou schůzku včas. Jirku nacházím v kanceláři ve dru [ ... ]

Igor Ševčík; Iba si tak lietam…
Michael Kyselka Malíř Igor Ševčík

Malíř Igor Ševčík se narodil u Trenčína a do roku 1970 žil na Slovensku. [ ... ]

Krátká zpráva z Roxy
Jarka Fricová Roxy

Experimentální prostor Roxy má v současné době, potíže se svou budoucí existencí, doufejme [ ... ]

Ostatní články

Computer Engineering Program Basic engineering education And computer science of computer systems At Faculty of Information Technology Sriprathum university Emphasis on the design of embedded systems, both hardware and software, instruction set, VLSI technology and networking. To meet the needs of the industry.

System stakes. Stakes or system are mainly interesting if you want to play with stakes that are high-risk. In order to bet on that just 3 out of FOUR stakes must be right.Although, on the flip side, it's necessary for you to take a drop-off of your ( ZCode System - zcodesystemexclusive ) general odd by doing this, on-the-one-hand, your chances to win grow ... But in the event that you bet on two or one underdogs you perform quite profitably and nevertheless can shove your chances again, Click here for more information and see ...