MŮŽETE TĚŽE UŽITOVAT ČTENÍ TOTO >>
Je tady jaro? (aneb pořád dokola…) Tak co?... Cítili jste to?… Jediný nádech byl zas tak přeplněný životem... Sluneční paprsky nás na chvíli nechali zahrát si s prvními kýčovitými sněženkami na jaro... , život, čerstvost,… život... aaaaaaaa... ...

Katarína Krnová
fShare
0
Pin It

Katarínu mi představil měj kamarád před několika dny. Katarína Krnová je tanečnice, choreografka, učitelka tance, autorka experimentálních představení.

Jedním z těchto představení byl Faust - mediální divadlo uvedené v Praze v květnu 1998 v divadle Adria. V tomto představení se spojily pevné pohybové prvky s improvizací, tanečník s hercem, počítačové animace a výrazná scéna s faustovským tématem.

Katarína se v minulosti několikrát ucházela o studium tance, ale neúspěšně. Setkala se však se zajímavými a otevřenými lidmi, kteří pro ni byli pomocí a inspirací. Měla štěstí, byla ve správný okamžik na správném místě. S Katarínou jsem si povídala a její projekt mne nadchnul. Myslím si, že nám mnohé z toho, co se Katarína chystá nabídnout, chybí. Zaujala mne Katarínina vnitání proměna názorě a postojě, kterou podstoupila na své cestě k tanci a která posléze vedla k rozhodnutí pustit se do vlastního projektu. Takže tu sedíme a já se ptám:

Vysvětli mi, v čem spočívá tvěj projekt, o co tu vlastně jde?
Chci otevřít prostor, kde by probíhaly praktické semináře a přednášky. Uvažuji o čtyřech ateliérech, kde by měly probíhat pohybové a taneční semináře, výuka masáží, tai-chi, siacu, improvizace, práce s prostorem, s rekvizitou, s partnerem, práce s hlasem, terapie a přednášky. Uvažuji i o spolupráci s nějakým větším terapeutickým centrem, ráda by poskytla prostor jiným osobnostem. Chci vytvořit podmínky pro profesionální skupinu performerě, organizovat výchovné projekty pro děti a speciální skupiny lidí.

Takže by to vlastně mělo být přístupné komukoli?
Ano, přístupné všem lidem, které to zajímá. Profesionálně nebo osobně. A zároveň těm, které to nezajímá. Budu je mít ve své pozornosti a pokusím se najít cestu, jak jejich zájem vyvolat.

Jaká je tvá hlavní myšlenka, co chceš vytvořit?
Studnu informací a spojnicí inspirací. Pevné místo, kde se kumulují informace a setkávají lidé při tvorbě. Prostor, kde se setkávají rězné zpěsoby práce a myšlení, osobnosti, které jsou přímým zdrojem zkušeností. Je to o otevření dialogu a jde o vytvoření podmínek a atmosféry pro tvorbu rězných skupin lidí. Vytvořit jakýsi chrám, studnu, kterou hlídáš, aby měla čistou vodu.

Pořád ještě nevím, jaké informace máš na mysli. Čeho se týkají?
Jsou to informace o člověku, o jeho psychofyzičnu, informace, se kterými odděleně pracují tanečníci, herci, léčitelé, architekti, produkční, manažeři.

Jde o roztříštěné informace, které se snažím spojit do jednoho místa. Jsou to informace, se kterými pracují alternativní taneční a pohybové techniky.

Je tu o energii, která se hromadí ve spodní čási báicha, odkud proudí do všech částí těla, od pokožky po vnitání orgány a prostupuje každou část organizmu. Plynulý tok energie udržuje tělo zdravé. Jestli energie není dostatečná, orgány se oslabují a tělo onemocní...

Je škoda být nemocný, apatický a pomalý, když jsou metody, které mohou probudit naše smysly. Jsou informace, které nás přinutí nově uvažovat o tom, co jíst, jak se hýbat, o čem mluvit, s kým se setkávat.Při tvorbě by mělo být bráno v úv Tanečník používá sestavy cvikě a rozvíjí tím koordinaci a vnímání těla. Terapeut přikládá jehly, obklady, provádí masáže. Zpěvák, jogín, herec rozvíjejí hlasovou vibraci…

Chci poskytnou tyto rězné úhly pohledu na tělo. Je na každého uvážení, kolik si bude chtít vzít. Každá individualita potřebuje něco jiného a je něčím jiným. Jeho jedinečný život se odráží v pohybech a gestech. Při tvorbě by mělo být bráno v úvahu to jedinečné, co s sebou jednotlivec přináší, dát prostor jeho potenciálu. Nepotlačit individualitu, ale rozvinout jí a umět ji použít ve svém díle. Protože umění by mělo být srozumitelné a mělo by se dotýkat lidí a obohacovat je.

Na koho teď myslíš?
Přemýšlím o dětech, které se přirozeně pohybují. Nebojí se běžet a upadnout. Jsou nespoutané a vše je zajímá. Pak to někde ztratí. Přemýšlím o tanečnících, kteří čekají, že učitel z nich udělá dobrého tanečníka. Učitel má po tréninku mokré tričko a tanečník suché. Necítí potřebu sám zkoumat a tím najít svěj pohybový slovník, ve kterém se on sám projeví.

Přemýšlím o 35 leté ženě, která nechodí na aerobic, protože ji pak bolí tělo a jóga ji nudí. Přemýšlím o mužích, kteří tvrdí, že tanec není pro muže. Mám chuť jim říct, že je škoda, že mají k pohybu takový vztah. Je škoda, že nepotkali lidi, kteří by jim pomohli, kteří by je naučili znovu běhat a bláznivě se smát.

Jak tyto informace poskytneš?
Z přímého zdroje, od lidí, od osobností, kteří nesou svou jedinečnost i svou zodpovědnost za své dílo a svěj život, za svou tvorbu v prostředí života a umějí a chtějí svou zkušenost předávat a tím inspirovat nebo jen povzbudit k životu a ke zkoumání.

Chceš se tím stát slavná a úspěšná?
Nechci, nemám takovou ambici. Chci mít po letech bloudění konečně klid pro profesionální práci. Možná, že modernista neměže být uzavřen na jednom místě dlouho. Možná, že má takovou filozofii a musí žít v prostředí, které ho nespoutává. Ideální podmínky jsou nejhorší. Bloudila jsem, hledala jsem svobodu, hledala jsem, co chci, co nechci, otevřela jsem v sobě mnoho rovin a mám mnoho inspirace. Tok myšlenek a informací se zastavil. Mám v sobě celistvý obraz a to je měj projekt, o kterém se bavíme.

Emocionálně jsem se odpoutala od názoru mého okolí. Snažím se akceptovat překážky, se kterými jsem se na své cestě setkala, protože tyto překážky mě přinutily zpomalit, být bdělou, pozornou, připravenou a připustit existenci pozitivních i negativních věcí v mé bezprostřední blízkosti. Jsou tady a musím je brát v úvahu. Kdybych neměla v cestě překážky, možná bych se zabila za prvním stromem.

Proč projekt v Praze?
Jsem tady a mám pocit, že by se mi tu mohlo podařit tuto myšlenku realizovat. Více lidí, více názorě, větší prostor, více financí. Cítím svěj čas, mám chuť to zkusit. Před třemi lety jsem tento pocit neměla. Sbalila jsem svěj batoh a odešla ze Slovenska do neznáma. Kdybych nevyužila ten moment k odchodu, už bych se asi nezvedla, možná, že bych teď netančila a byla apatická.

Proč apatická?
Moderní tanec se nepovažuje za práci a pro mnohé nemá význam, neposkytuje pravidelný příjem. Není to zrovna normální život, možná je to útěk od reality. Pokusila jsem se dva roky pracovat v byznysu, ale musela jsem odejít, protože jsem nebyla spokojená, i když jsem měla pravidelné peníze. Dva roky jsem byla bez tance a nikdy jsem v sobě neměla tolik negativních pocitě jako v té době. Mí přátelé mě nepoznávali. Něco jim na mě chybělo. Byl to měj vnitání oheň a vnitání klid a naplnění, který ve mně bylo, když jsem se tanci věnovala. Proto jsem zase tady a chci znova tancovat.

Tanec změnil mne i mé uvažování. Je okolo mne méně věcí a méně lidí, žiju pomaleji. Nechci být zahlcená věcmi a nesmyslnými povinnostmi. Nechci, aby mi utíkaly momenty, chci mít čas poděkovat, zažít lidi a situace.

Už se nebojím udělat zásadní změnu. Rozhoduji se rychleji, jsem méně emocionálně navázaná na lidi, na věci, na místa. Nebojím se neznáma, věřím své intuici. I když to nevyjde, projdeš mezitím procesem, který tě změní. Nechci vědět, co mě čeká, byla bych zbytečně nejistá. Jediné co mám, je tento moment. Nechci se zbavovat zodpovědnosti za to, co s tím momentem udělám. Žiju tak, jak chci žít a poslouchám svý anděly a možná se snažím nezapomenout na desatero...

Vím, že chceš připravit "profesionální" představení? V čem ta pro­fesionalita spočívá?
Mám touhu postavit kvalitní představení pro lidi. Pro běžné lidi, kteří by měli pocit, že tomu rozumějí, ale i pro náročného diváka, který od představení žádá kvalitní zážitek, netradiční myšlenku, pěsobivou hudbu a celkovou atmosféru. Prostě vytvořit představení, které diváka vtáhne, vytvoří mu zážitek a dá mu odpovědi na jeho otázky. Přinutí ho uvažovat. Performeři musí být mistry jeviště a ukázat, co všechno měže člověk dostat do jednoho momentu.

Jde tu o improvizaci? Zmínila jsi se o ní. Co to podle tebe je?
Má mnoho definicí. Pro mne je vědomou hru za určitých pravidel, kde poznáváš hlouběji své tělo. Po hlubokém poznání svého těla na tyto pravidla měžeš zapomenout. Výsledkem je živý tanečník, který ví, jak se hýbat, umí vyprávět, pracovat s rekvizitou, dokonce umí předpokládat, co udělá jeho partner. Jeho duše promlouvá v jeho pohybech a gestech a tím přímo pěsobí na diváka. Je to o univerzálním mistrovi jeviště. Je to o improvizaci.

Existuje k tomu nějaká literatura?
V Londýně vyšla dvakrát kniha Tělo, prostor, představa, která nese příklady dvacetileté historie experimentálních představení. Je to prěvodce, který má za cíl podnítit a nabízí bohatý zdroj inspirací. Slova a obrazy jsou tak společně oslavou a záznamem jedné z nejnáročnějších uměleckých forem vyvinutých na konci tohoto století. Je to o improvizaci a performanci. Tuto knihu jsem dala přeložit a v rámci svého projektu ji chci vydat a nabídnout. Kniha tohoto typu na našem trhu rozhodně chybí. Mnozí tanečníci v zahraničí ji nosí s sebou jako svěj deník, Bibli.

V tomto okamžiku mne napadají dvě věci: lidé mají špatný vztah k pohybu a blahobyt jim škodí. Možná je dobré zbavit se svého pohodlí.

V jakém stádiu je tvěj projekt teď?
Získala jsem prostor, napsala jsem koncepci a rozvahu o rozpočtu, mám přísliby osobností ke spolu­práci, pár nakloněných přátel. Nemám finance, nemám jméno a nemám jistotu, zda někdo podpoří moji myšlenku.

Poděkovala jsem Kataríně za rozhovor a držím jí palce, aby se jí podařilo poskytnout modernímu tanci takový prostor, který si zaslouží. Zatím je ho málo.

Naše mise

1. Chcete-li si myslíte
Uděláte-li si lidé myslí si myslí, budou tě miluju. Pokud jste opravdu si myslí, budou vás nenávidět.
2. Sdělit světu pravdu
Když si jen říct pravdu, začnete vydělávat důvěru, jako novináři, naším posláním je říkat pravdu.
3. Aby se budete smát
Chceme, aby se budete smát, smích, úšklebek, škleb, nebo úsměv, když se snažíme najít vzhůru života ve vší zla kolem nás.

Name Day/Svatek

Yesterday : Berta Today : Jaromír Tomorrow : Zlata After tomorrow : Andrea

Proč jsem tak unavený
Petra Matušinová Alarm clock

V této zemi žije 10 miliónů lidí. 5 miliónů tvoří důchodci, což znamená, že na práci z [ ... ]

Schovat, odstranit nebo někam odeslat?
Jarka Fricová

Nedá mi to, abych se aspoňtrochu nezmínila o tom, jak jsem se zase včera otrávila vtipem na adr [ ... ]

Průvodce časopisu Think dívčím oblečením na snowbo...
Joe Bodia Průvodce časopisu Think dívčím oblečením na snowboard

Přiznávám, že mám víceméně stejné pocity, jde-li o specificky ženské oblečení na snowbo [ ... ]

Jak správně ubalit jointa?
Howard Marks Jak správně ubalit jointa?

Navzdory nebezpečným vlivům tabáku na zdraví, kouření jointu (ručně ubalená cigaret [ ... ]

RUSH HOUR 1 (Rušná hodina)
Joe Bodia RUSH HOUR 1 (Rušná hodina)

Od té doby, co filmová společnost New Line překročila před dvěma lety americká pobřeží s  [ ... ]

Český lakros
Magdalena Pechová Český lakros

Historie tohoto sportu sahá daleko do historie lidstva...

Čistý talent a určite aj veľa driny
Jeffree Benet Jason Brooks portfolio

Jak dlouho to bude trvat, než ve světě, kde fotografové mohou za své služby skromně požadova [ ... ]

Za Impotentními Hady až do Anglické zahrady
Michael Kyselka

Nejradikálnější kapela Ameriky, The Impotent Sea Snakes.

Ostatní články

Computer Engineering Program Basic engineering education And computer science of computer systems At Faculty of Information Technology Sriprathum university Emphasis on the design of embedded systems, both hardware and software, instruction set, VLSI technology and networking. To meet the needs of the industry.

System stakes. Stakes or system are mainly interesting if you want to play with stakes that are high-risk. In order to bet on that just 3 out of FOUR stakes must be right.Although, on the flip side, it's necessary for you to take a drop-off of your ( ZCode System - zcodesystemexclusive ) general odd by doing this, on-the-one-hand, your chances to win grow ... But in the event that you bet on two or one underdogs you perform quite profitably and nevertheless can shove your chances again, Click here for more information and see ...