MŮŽETE TĚŽE UŽITOVAT ČTENÍ TOTO >>
NAČEVA - Fontanela Také svým dalším, v pořadí už čtvrtým albem Načeva dokázala, že patří k nejosobitějším jevům domácí hudební scény. ...

Modelka: Žaneta Hucikova, Fotky: Michal Pavlásek
fShare
0
Pin It

I když je nové tisíciletí teprve batolátko, jasně nám sdělilo, že popularita modelek bude i nadále stoupat.

Dříve se ony krásky pohybovaly výhradně v módním prostředí, ale dnes je tomu mnohdy naopak. Bez váhání se vrhají do všeho, co je zviditelní a s módou to nemá téměř nic společného.

Není žádnou zvláštností spatřit modelky v hudebních klipech, celovečerních filmech, kalendářích (kde na sobě nemají nic než plavky, a to i v zimních měsících), jsou na titulních stranách hudebních časopisů, natáčí vlastní videokazety aerobiku, zakládají tématické restaurace a kavárny... zkrátka výčet jejich aktivit je nevyčerpatelný.

Koukneme - li se do minulosti, modelky poslední doby jsou jako pop art mezi klasickým uměním, jsou to takové Andy Warholky. V dnešním modelingu nelze výstižně definovat pojem krása, mnohdy se chyby stanou krásné jako v případě Kate Moss, které se podařilo proniknout do světa módy se vším všudy (spolupracuje s Calvinem Kleinem).

Kate neměří oněch požadovaných 174 cm a žádný módní návrhář s tím očividně nemá sebemenší problém. Pohled očí má tak trochu jako uličnice, ale to také není nikomu na obtíž. Křivé zuby? No a co? Kate nic nezastavilo a díky tomu teď zástupy mladých dívek úmyslně zdůrazňují své nedostatky s nadějí upoutání na sebe pozornosti.

Zpátky do reality: modelky nemusí být bezpodmínečně atraktivní. Neexistuje pravidlo, které by přiřazovalo hezkým lidem práci v modelingu a naopak a těm ostatním ji zakazovalo. Je známo, že na fotkách modelky vypadají daleko lépe než ve skutečnosti a kolikrát byste je ve skutečnosti ani nepoznali.

Kdyby chtěly vypadat stejně dobře i v civilu, musely by mít po ruce neustále tým vizážistů, kadeřníků, osvětlovačů... Princip krásy modelek se nezakládá na stejné bázi jako princip všeobecné krásy. Přesně to vyjádřil pan Crave, redaktor NYW Nightlive, slovy: „Existují dva druhy krásy, průmyslová a pouliční."

Atraktivní dívky v sexy přiléhavých kalhotách a vysokých botách přitahují pozornost, avšak vedle modelů na přehlídkovém molu by neobstály.Ty nemají v zájmu někoho provokovat, i když jsou sexy.

Otázka tedy zní: Jak poznat z koho bude úspěšná modelka a koho zdvořile odmítnout? Jsme první, kdo publikuje sice neoficiální, ale v modelingu nevyhnutelná pravidla. Nejdříve si řekněme, co potřebujete na startovní čáře.

Móda je obchod s krásou
Obchod? To zní nudně, že? Ale svět modelingu je zábavný, každý obdivuje vaší krásu, máte možnost se volně pohybovat mezi Milánem, Paříží a New Yorkem. Módní návrháři vám dávají oblečení zdarma, vaše fotografie jsou všude. Pravdou však zůstává, že modeling je práce jako každá jiná a móda není nic víc nežli průmysl.

Obecně řečeno, modelka je produkt. Ano, produkt, který uvádí do pohybu další produkty jako jsou džíny, lak na vlasy, oční stíny, zubní pasta... pokud se jí nepodaří produkt pořádně rozhýbat, nevydělá si peníze a nedostaví se sláva a uznání. Také by nebylo zrovna nejmoudřejší si myslet, že popularita a peníze, jež se úspěšně modelce dostávají, znamená, že je kvalitní osobnost. Agentury o ně nemají zájem pro jejich dobrou duši, ale pro jejich schopnost vydělat jim peníze.

Pravidlo č. 1: Váš zákazník, váš pán
Čím bohatší a známější zákazník, tím lépe. Calvinu Kleinovi, Doně Karan a Ralph Laurenovi se podařilo prosadit v módním světě natolik, že známí a bohatí chodí za nimi.

Čím dříve pochopíte, že v módě se jedná převážně o obchod a budete k tomu tak přistupovat, tím dříve dostanete alespoň malou naději na úspěch. To nás přivádí k druhé části trhu. Princip průmyslu by se dal vyjádřit pomocí pyramidy.

Supermodelky jsou na úplném vrcholku a dívky toužící po kariéře modelky se na čepičku pyramidy z povzdálí zasněně koukají - titulní stránky modních časopisů, exkluzivní spolupráce s L'Orealem, focení reklam pro Gucciho... Avšak pouhých 5% populace vyšplhá tak vysoko a cesta je to nelehká. Je nutno poznamenat, že redaktoři Newyorských časopisů (např. ELLE) zaplatí méně než 15000.-Kč.

Na druhou stranu vám to pomůže o schůdek výše, protože možnost seznámit se s fotografy jako jsou Steive Meisel či Mario Testino je k nezaplacení. Začínající modelky chtějí mít co největší příjmy, které sice mohou dostat za focení katalogů (několik tisíc dolarů denně), ale to jim nedá prestiž být vybrána Richardem Avedonem na reklamní kampaň pro Versaceho.

Modeling má spoustu pravidel, které je radno dodržovat. Musíte být připraveny, že se vám naskytne možnost vydělávat velké peníze, na úkor čehož třeba pozměníte svoji image, lidem se okoukáte a hvězdou se nikdy nestanete.

Výrazné rysy
Krásnou tvář samozřejmě poznáme pouhým okem, ale na budoucí modelku se musí dívat dlouze skrze objektiv a pravidla krásy se rázem zpřísní! Nejdůležitější jsou výrazné rysy, nezanedbatelné jsou jasné oči, výrazné lícní kosti, rovný nosík a třeba hranatý, ale symetrický obličej. Tzv. krása je u modelky předpokladem, ale ne každá má i dokonalou pleť, což je problém.

Velké póry, akné a flekatá kůže není nic nelidského a i v tomto byznysu se s tím, i když ne vždy, počítá. Vizážisté se cítí dotčeni, když se modelka před focením přiřítí s bubákem na tváři. Jak skvěle dotyčný/á vypadá na fotografii je totálně odlišné od jejich vzhledu před a po focení. Další faktor kvalitní fotografie je fotogeničnost, což je v modelingu jako život a smrt. Pokud jste nikdy na fotce nevypadali špatně, práce modelky pro vás patrně připadá v úvahu.

Takových lidí však není mnoho, a tak tisíce fotek modelek ucházejících se o práci skončí v koši. Dokonce i Naomi Campbell se nám svěřila, že od svých 16 let nacvičuje úšklebky a reakce před zrcadlem, aby zjistila, z jakého úhlu jí to nejvíce sluší. Od té doby je velice háklivá na úhel světla. Jeden z jejích tajných tipů na úspěch je právě schopnost vycítit špatné osvětlení.

Tenká jako čára
Módní návrháři a fotografové na přehlídkovém molu nevidí krásné ženy a muže, ale figuríny které kreslí, když na návrhu pracují. Pro ně jsou modelky dlouhé elegantní čáry, díky kterým vypadá jejich oblečení lépe než na ramínku. Jeden z důvodů, proč jsou modelky neskutečně hubené je, že mají připomínat dlouhé tahy tužkami návrhářů.

Předváděné oblečení je většinou velikosti 4 - 6, a proto malé štíhlounké dívky jako je Kate Moss, Kiara a Jamie Rishar, se v této branži prosadily. Díky jejich hubenosti působí vysoce. Na malé dívky je možnost také oblečení zkrátit či jinak upravit, ale pokud je dívka větší velikosti než 6, v modelongu jí to neprojde. To je jeden z důvodů, proč Cindy Crawford se svojí postavou „zdravé ženy" už není moc na přehlídkových molech a časopisech vůbec (její příjmy ovšem jsou stále vysoké, ale to je dané úspěchy z minulosti, vy teprve začínáte.)

Duševní vyrovnanost
Hned na úvod jeden výstražný příběh: John Galiano si vybral krásnou, neznámou neokoukanou dívku na otevření své první módní přehlídky pro Givenciho. Tu dívku obdivoval a skláněl jí poklonu, lichotil jí, byla opravdu krásná. Na přehlídce měla i ona premiéru, což bylo zřetelně poznat, nohy se jí třásly nervozitou a neuměla chodit v botách na podpadcích.

Vypadala vystrašeně. A to byl konec její kariéry. Nikdo o ní nic víc neslyšel. Duševní vyrovnanost je vlastnost, kterou modelka musí bezpodmínečně mít a také ovládat schopnost kladně zapůsobit na první pohled. Nacvičte si krásný, milý úsměv a upřímný pohled, když si potřásáte rukou. Každý si oblíbí příjemnou usměvavou osobu spíše než problematický psychotický charakter. Mít šarm je důležité, ale dejte si pozor, aby se to nepřehouplo v podlézání. „Neexistuje nic horšího než zoufalá modelka.

Když za mnou příjde někdo milý, na kom je poznat jeho kladný přístup k práci v modelingu, zanechá ve mně příjemný dojem a zapamatuji si ho, což se nestane, snaží - li se někdo zapůsobit," tvrdí scenárista filmů Neil Gabler. Také si musíte dát pozor, abyste to s tou roztomilostí a nevinností nepřehnaly. Pokud se budete odmítat převlékat při focení před štábem lidí, vaše kariéra bude rázem ohrožena.

Myslíte si, že jste pozoruhodná, máte dokonalé proporce kostí a perfektní kůži, vaše fotografie jsou úžasné, nosíte stylové oblečení? Pokud ano, máte předpoklady k úspěchu a teď se sami sebe zeptejte: „Jsem ke vší mojí kráse příjemná, sebevědomá, psychicky vyrovnaná osoba schopna se dobře prezentovat?" Je - li vaše odpověď opět ano, jste o další stupínek výše a vaše naděje se pomalu mění v jistotu.

Ve správný čas na správném místě

Jamie Rishar byla obyčejná holka z malého města. Objevili ji na střední škole v New Jersey a jelikož měří pouze 168cm, agentura ji musela přemlouvat déle než rok.

Nakonec se k ní přihlásila a dodnes ji reprezentuje. Stella Tennant pochází z bohatší anglické rodiny a jednou jen tak z kamarádství pózovala pro Stevene Miesene. Ten jí dva týdny nato zavolal, jestli by neměla zájem o spolupráci na reklamní kampani pro Versaceho. Frances Chrystele St. Louis Augustine objevili v době, kdy studovala na universitě.

Jednoho dne šla na casting Benettonu, kam kvůli rozčepýřeným neposlušným vlasům ani jít nechtěla, a tam jí spatřili. Dnes je jedna z modelek, bez kterých si módní přehlídku ani nedokážeme představit. Je opravdu nepředvídatelné, kde a kdy se vám naskytne práce v modelingu.

Číhající agentury

Prací agentur je stále hledat nové tváře, takže když vás v nějaké přijmou, není to žádné privilegium a vy byste za to neměli platit. Pokud ovšem chcete utrácet peníze, jak je libo, ale nenamlouvejte si, že úspěšnou kariéru lze uplatit nebo přeplatit.

V modelingovém byznysu se bohužel pohybuje spousta podvodníků. Mnoho agentur je vytvořeno, jen aby schramstly peníze a pak se dívek co nejrychleji zbavilo. Dobré agentury od vás budou požadovat peníze pouze za vaše portfolio, a to v hrubých cenách, bez jakýchkoli přirážek.

Ony nezvažují jejich a vaší kariéru zvlášť, a proto řádně uváží každou vaší finanční investici. V momentě, kdy od vás scout, agentura či fotograf začnou požadovat vysoké částky peněz, je na čase, abyste si ověřili, jaké agentuře se chystáte upsat.

Zkuste získat co nejvíce informací, mějte tisíce dotazů a trvejte na jejich zodpovězení. (Koho jiného reprezentují? S jakými časopisy spolupracují? Za co vlastně máte zaplatit?) Dejte najevo, že jejich nabídku ke spolupráci chcete prokonzultovat s vaší rodinou.

Jestliže se jedná o kvalitní agenturu, uvítají veškeré otázky. A pokud ne, něco není v pořádku. Důvěřujte vašemu instinktu. Bez jakékoli arogance je nutno si uvědomit, že vy nabízíte něco, za co by vám agentura měla být vděčná a ne vás vysávát. Nikdy byste se neměly cítit bezmocně.

Naše mise

1. Chcete-li si myslíte
Uděláte-li si lidé myslí si myslí, budou tě miluju. Pokud jste opravdu si myslí, budou vás nenávidět.
2. Sdělit světu pravdu
Když si jen říct pravdu, začnete vydělávat důvěru, jako novináři, naším posláním je říkat pravdu.
3. Aby se budete smát
Chceme, aby se budete smát, smích, úšklebek, škleb, nebo úsměv, když se snažíme najít vzhůru života ve vší zla kolem nás.

Name Day/Svatek

Yesterday : Zlata Today : Andrea Tomorrow : Jonáš After tomorrow : Václav

Co čekáte nás nečeká?
Blanka Hucatova Co čekáte nás nečeká?

Tento rok se pomalinku chýlí ke konci, již mťůžeme krásně odpočítávat dny do konce tohoto [ ... ]

DAFT PUNK - Alive
Vlastimil Beránek DAFT PUNK - ALIVE

épřed čtyřmi lety uchvátil novátorský debut Homework dvou mlad&yac [ ... ]

Pivo je život!
Petra Carterová Pivovar Velké Popovice

Historie piva v českých zemích aneb kde se pivo vaří, tam se dobře daří!

Přemnožený posel nové doby
Jan Tyltyl Foto: Jeffree Benet

Moderní společnost nás vybavila dopravním prostředkem, kterému se říká auto [ ... ]

Co je to Jungle? Co je to House?
Davey D Co je to House?

Jungle, drum’n’bass a house jsou slova, která dnes slyšíme na každém rohu. Vypadá to [ ... ]

Jak je skvělé být ...
Think Magazine Jak je skvělé být ...

Svet se zmensuje, divne smrdi a myslim, jestlize uz mame sdilet planetu s nekolika biliony cizince, [ ... ]

Kultura velkoměst
Joachim Dvořák Kultura velkoměst

Obklopeno budovami velkoměstského labyrintu přichází za vámi nové číslo kulturn [ ... ]

Jedinec a dav
Filip Šebek Lucie Myslíková, 16 let, se stala internetovou hvězdou po tom, co její fotka nakoupila neonacistu na české rally šel virální.

V Praze proběhla nedávno nejmasovější demonstrace od dob "Sametové revoluce".

Ostatní články

Computer Engineering Program Basic engineering education And computer science of computer systems At Faculty of Information Technology Sriprathum university Emphasis on the design of embedded systems, both hardware and software, instruction set, VLSI technology and networking. To meet the needs of the industry.

System stakes. Stakes or system are mainly interesting if you want to play with stakes that are high-risk. In order to bet on that just 3 out of FOUR stakes must be right.Although, on the flip side, it's necessary for you to take a drop-off of your ( ZCode System - zcodesystemexclusive ) general odd by doing this, on-the-one-hand, your chances to win grow ... But in the event that you bet on two or one underdogs you perform quite profitably and nevertheless can shove your chances again, Click here for more information and see ...