MŮŽETE TĚŽE UŽITOVAT ČTENÍ TOTO >>
IBIZARRE - The Ambient Collection Vol. 5 Ostrov Ibiza si už před více než deseti lety oblíbili (nejen) britští klubeři jako místo, kde tráví své dovolené a prázdniny ve víru tance v tamních klubech, barech nebo přímo na pláži. Ibiza se díky tomu stala legendou a také výhodným komerčním artiklem. ...

Nový Zéland Maori
fShare
0
Pin It

Historie Nového Zélandu spadá do poloviny 14.století našeho letopočtu. Zemi osídlili Maoři, kteří vytvořili poměrně vyspělou samostatnou kulturu.

Britská násilná kolonizace, která začala koncem 18.století, narazila na jejich houževnatý odpor. Ten se podařilo potlačit teprve ve druhé polovině 19.století. Maoři posléze přijali křesťanství a evropský způsob života.

Po boku Velké Británie se Nový Zéland účastnil obou světových válek. Po roce 1945 zde zesílil vliv USA. Dnes je tato země ovlivněna též Austrálií a Japonskem.

Booking.com

Nový Zéland se skládá ze dvou ostrovů. Severního, hustěji osídleného a Jižního, který je chladnější a přírodně rozmanitější. K nim patří ještě některé přilehlé ostrovy (např. Stewartův). Na rozloze 270 986 kilometrů čtverečních žije 3,5 miliónu obyvatel a 60 milionů ovcí.

Většinu populace tvoří Evropané (74%), zbytek Maoři (10%) a Polynésané. Hlavním městem je Wellington a úředním jazykem angličtina. Jeden novozélandský dolar má hodnotu zhruba dvaceti českých korun.

Jestliže se rozhodnete vyrazit na cestu, doporučuji letadlo. 26 hodin letu stranou východní i západní však stojí za to. Mezistátní letadla přistávají v největším městě Nového Zélandu Aucklandu (Severní ostrov) a v Christchardni (Jižní ostrov). Auckland byl objeven v roce 1841 guvernérm Hobsonem.

Každé poslední lednové pondělí je věnováno oslavám objevení Aucklandu. Dnešní Auckland je fascinující multinárodní město mnoha tváří. Žijí to Polynésané, Indové, Číňané, Maorové a Pakehaové, jak tu říkají bílým. Polynésané představují asi čtyři procenta celkové populace Nového Zélandu. Dvě třetiny (80 000) těchto obyvatel pacifických ostrovů žijí v Aucklandu. Se svými devadesáti devíti tisíci Maorů se Auckland stává největším světovým polynéským městem.

Po Zélandu je snadné cestovat autobusem, vlakem, letadlem - prostě čím chcete, ale vše je dost drahé. Stopování je celkem v pohodě a Kiwis často zastaví. Pozor, jezdí se vlevo! U všech turisticky zajímavých míst jsou v blízkosti cenově dostupné hostely a kempy. V případě potřeby na těchto místech dostanete i spolehlivé informace.

Po Zélandu je snadné cestovat autobusemPo Zélandu je snadné cestovat autobusem

Jestliže si chcete přivydělat, neměl by to být problém. Pracovníků na sezónní práce, jako je sběr mandarinek, jablek, kiwi a podobně, nikdy není dost a po dohodě s několika farmáři člověk práci najde. Není to práce legální, ale úřady ji akceptují.

A je to dřina. Na cestu nepotřebujete vízum, pokud nechcete zůstat déle než tři měsíce. Když ano, vyřizuje se ve Vídni. Pobyt na Novém Zélandu se dá prodloužit na imigračních úřadech ve větších městech. Při putování Zélandem budete určitě obdivovat panenskou přírodu a nespočet ovcí.

Raritou je 104 km dlouhá pláž na východním pobřeží Severního ostrova, kde jezdí automobily a platí zde veškerá pravidla silničního provozu. Naleznete velké množství národních parků, např. Abel Tasman National park, Nelson Lakes National Park a překrásné Jižní Alpy s nejvyšším vrcholem Mt. Cook (3764 m).

parkpark

Nikdo nesmí vynechat Queenstown, kde naleznete obrovské sportovní vyžití. Nejvyšší banží jumping na Zélandě, paraglading, skydiving, rafting, moutainbiking, samé extrémní záležitosti. Chcete si zahrát fotbal? Ragby? Kroket? Všechno je možné. A k tomu také všude spousta piva!

Nejvýzamnějšími událostmi v životě Maorů jsou tzv. Hui - veřejná shromáždění, svatby a tři dny trvající pohřební slavnosti, které nazývají tangi-hangi. Tangi znamená rituální lkaní pro mrtvého a hangi znamená následnou oslavu. Rakev s mrtvým je otevřená tři dny, obklopená fotografiemi a osobními věcmi mrtvého. Plačící se shromažďují na marae, což je speciálně vyhrazené místo před domem, ve kterém mrtvý bydlel.

Tradičně je to nejstarší žena z rodu, která lamentuje dlouhým srdceryvným naříkavým zpěvem. Volá tak po návratu duše zemřelého do jeho původní domoviny Hawaiki. Waiata tangi, lkavá píseň, je obvykle originální, složená pro konkrétního zemřelého. Když kněz oznámí: „Nyní zazpíváme hymnu," rozléhá se překrásný harmonický chorál s něžnou melodí po celém pobřeží. Jediná věc, která nám tu připomene křesťanství, je poslední slovo: Amen. Pak přichází čas na oslavu.

V zemi je vytvořena velká trouba vykopáním díry velikosti krychlového metru a v ní je zapálen obrovský oheň. Do něho jsou naházeny kameny velké jako fotbalové míče. Když jsou kameny dostatečně rozžhavené, pokládají se na ně železné klece s kusy syrového masa a zeleniny, které jsou zabalené v mokré plachtovině. Jáma je poté zvrchu zakryta a jídlo je v této troubě ponecháno.

Asi za tři hodiny je jáma otevřena a vydá perfektní kumaru (sladké brambory) a vepřové, hovězí a kuřecí maso s úžasnou příchutí. Tangi není pouze třídenní pohřební oslava, je to způsob jejich života. Nikdy nikdo neví, kolik lidí se na oslavě objeví.

Není to jenom rodinná záležitost, týká se to celého kmene. Tři dny očistného a nekontrolovaného pláče nakonec vedou ke smíchu a brebentění. Vše se odehrává ve velmi přátelském a spřízněném duchu. „Má bolest je tvá bolest," ale také „Život jde dál."

Nový Zéland je vyspělá země, která hodně staví na cestovním ruchu. Vždy Vám pomůžou ochotní lidé a i potetovaní Maoři jsou docela hodní. Není se čeho bát. Stačí jen sbalit kufry, koupit letenku a vyrazit.

Naše mise

1. Chcete-li si myslíte
Uděláte-li si lidé myslí si myslí, budou tě miluju. Pokud jste opravdu si myslí, budou vás nenávidět.
2. Sdělit světu pravdu
Když si jen říct pravdu, začnete vydělávat důvěru, jako novináři, naším posláním je říkat pravdu.
3. Aby se budete smát
Chceme, aby se budete smát, smích, úšklebek, škleb, nebo úsměv, když se snažíme najít vzhůru života ve vší zla kolem nás.

Name Day/Svatek

Yesterday : Sabina Today : Teodor Tomorrow : Nina After tomorrow : Beáta

Vizuální verbalizace Roberta Williamse
Steven Cerio Self-Portrait with Extraneous figments 1997 Oil on canvas 30 x 36 Tony Shafrazi Gallery, New York

Dámy, ostré sváry a silná auta...

Přečtěte si více
Řidiči, berte nás!
Tomáš Partl Řidiči, berte nás!

Když se začátkem léta kamarádka Helena vracela vlakem domů na Moravu, zaslechla, jak se mladí [ ... ]

Přečtěte si více
Beginer
Ditaela hřbitov

Bylo to takové mrazivé lednové odpoledne. Každým rokem v tomto pov&aacu [ ... ]

Přečtěte si více
Footbag, bláznivý sport
Sports Desk Footbag, Foto: Adrian Šetlík

Řekne-li se footbag, hakisak, sípa nebo hak, znamená to vždy tu samou věc - [ ... ]

Přečtěte si více
Už žádná ignorovaná varování...
Rosťa Hedvíček

Včera, 9. října 2001, jsem se díval na Billa O'Reillyho, jak se ptá Newta Gin [ ... ]

Přečtěte si více
Komunikačního prostoru Školská 28
Eva Kolářová Bara Schneiderova vypraveni

Linhartova nadace otevřela ve Školské ulici číslo 28 Komunikační centrum pro koordinaci všec [ ... ]

Přečtěte si více
DIMITRI FROM PARIS - Sacre Blue
Keith Kirchner DIMITRI FROM PARIS - Sacre Blue

Představste si Paříž: romantické duše všude kolem. Pětačtyřicetihodinový pracovní týden [ ... ]

Přečtěte si více
Dr. MAX - MAXimální pohoda
Jarka Fricová

Je to soustavný boj o zákazníka.

Přečtěte si více
Ostatní články

Computer Engineering Program Basic engineering education And computer science of computer systems At Faculty of Information Technology Sriprathum university Emphasis on the design of embedded systems, both hardware and software, instruction set, VLSI technology and networking. To meet the needs of the industry.

System stakes. Stakes or system are mainly interesting if you want to play with stakes that are high-risk. In order to bet on that just 3 out of FOUR stakes must be right.Although, on the flip side, it's necessary for you to take a drop-off of your ( ZCode System - zcodesystemexclusive ) general odd by doing this, on-the-one-hand, your chances to win grow ... But in the event that you bet on two or one underdogs you perform quite profitably and nevertheless can shove your chances again, Click here for more information and see ...