MŮŽETE TĚŽE UŽITOVAT ČTENÍ TOTO >>
Ještě k novému protidrogovému zákonu Počátkem května 1998 schválil Parlament ČR návrh tzv. protidrogového zákona. ...

Acapulco La Quebrada
fShare
0
Pin It

Kde je můj kůň, co má mě nést blátem měst  a prachem cest, dělal, že se ho to už netýká, asi šel do Mexika...  Kam šel barman, teď tu stál, a chlapů houf, co s nima hrál, jen zatykač s mojí fotkou visí tu  a ostatní už jsou v Mexiku... Kde je ten chlápek, co tu spal, a ta kočka, co jí nalejval, šerif právě bere v baru za kliku, asi jsem měl bejt už v Mexiku... Všichni jsou už v Mexiku, A Buenos Dias, já taky jdu, aspoň  si poslechnu pěknou muziku, co se hraje v Mexiku..

."

Takhle o zemi, která světu dala tequilu a mariachi, zpíval Michal Tučný už někdy před dvaceti lety a text jeho písničky je stejně neodolatelný, jako Mexiko samo. Země, ve které se chaoticky kombinuje silný vliv původních zdejších kultur se španělskou evangelizací a s kapitalismem mocného severního souseda, je plná slunce, barev a kontrastů. Nejlidnatější město světa, (Ciudad de) Mexico, v sobě skrývá obrovskou energii a sílu která víří všechny typy věcí a všechny typy extrémů a tím vzniká výbušná směs agresivity a chaosu.

Naopak na venkově,  a zejména na pobřeží pacifiku, kde jakoby se dávno zastavil čas,  pohodoví lidé svůj skromný a jednoduchý život, nikam nespěchají a nejdůležitější pro ně jsou jejich fiesty. Sever země je silně ovlivněn Spojenými Státy a na jihu v Chiapas zase dodnes bojují hrdí potomci slavných předků za nezávislost a zachování svých tradic. Mexiko je zemí kontroverze a extrémů. Všechno tady je sporné. Jakékoli nároky na znalosti o této zemi jsou předmětem rozepří. I psaní a výslovnost jména země je předmětem kontroverze.

Tento konflikt ohledně jména Mexico může sloužit jako surový model toho, co Mexiko představuje a jak funguje. Pokud ale máte dobrodružnou povahu a rádi cestujete, pak vězte, že Mexiko vás naprosto uchvátí, chytí vás za srdce, vcucne dovnitř, hodí vás do pohody a jestli tam zůstanete déle, udělá z vás Mexičany!

Dobrým výchozím bodem pro cestování je Mexico. Odtud se po silnici můžete vydat všemi směry, záleží jen na vás,  co chcete vidět a prožít. Navíc blízko leží ruiny slavného města Mayů Teotihuacán a majestátný Popocatěpetl. Chcete-li podniknout zajímavý, ale pohodový trip, vydejte se po trase Mexico - Guadalajara - Tequila - Tepic - Puerto Vallarta - Manzanillo - Acapulco - Mexico. Tato cesta vede napříč osmi státy a všemi možnými vegetačními pásmy, projedete tequilovým regionem  a taky celé západní pobřeží pacifiku.

Přitom si můžete dělat co chcete, zajít na fotbalový zápas slavných Chivas de Guadalajara, prospat klidně dny na plážích rybářských vesniček, prosmažit noci v klubech Puerto Vallarta anebo si skočit z útesu La Quebrada v Acapulcu (jen pro sebevrahy). Pokud toužíte vydat se na jih země do legendami opředeného státu Chiapas, zvolte trasu Mexico - Oaxaca - Santo Domingo - Tapachula -  Tuxtla Gutierrez - Villahermosa - Veracruz - Mexico. Na cestě  se zastavte na významných historických místech La Venta (Olmékové), Palenque (Mayové) a Mitla (Zapotékové) a pokud máte dost času, prodlužte si trip až na Yucatán.

Až už jsou vaše konečně plány na cestu po Mexiku jakékoliv, jistě se vám bude hodit několik následujících postřehů, doporučení a dobře míněných rad.

HABLAMOS SOLO ESPAŇOL

Nejdůležitější věcí kterou s sebou do Mexika budete potřebovat je konverzační znalost španělštiny, protože s angličtinou se v téhle zemi daleko nedostanete. Toto pravidlo platí všude kromě oblastí pohraničního pásma s USA a turistických resortů. Ale vězte, že i když budete mít to štěstí a náhodou narazíte na anglicky mluvícího Mexičana, ještě pořád nemáte důvod se domnívat, že si správně porozumíte.

LOS MEXICANOS

Mexičani jsou veselí, srdeční, ukecaní a k cizincům  se obvykle chovají s respektem. Pokud na ně budete mluvit anglicky, budou vás mít za Američany. Pro drtivou většinu vesničanů budete prvními cizinci, které ve svém životě potkali  a když jim povíte odkud jste, budou z vás totálně nadšení.  I k cizinkám chovají Mexičani normálně respekt, ale při pohybu na ulici počítejte s tím, že budete vždy a neustále centrem veškeré pozornosti, chlapi na vás budou troubit z aut, pokřikovat, pronásledovat vás a někdy i dost neodbytně obtěžovat. Vetšinou je to neškodná zábava,  ale raději se naučte pár drsných mexických nadávek pro případ, že se někoho nebudete moct zbavit po dobrém.

COMO VIAJAR

Cestovat po Mexiku se dá  různými způsoby. Můžete využít široké nabídky pravidelných letů mezi všemi většími městy které provozují společnosti Aero Mexico a Mexicana. Ceny letenek bývají často velmi nízké, takže jsou dostupné i pro normální Mexičany. Cestovat po silnici můžete autobusem nebo autem. Benzín je v Mexiku hodně levný a na každém letišti si můžete pronajmout auto. Ještě levnější, i když ne tak pohodlné a svobodné, je cestování autobusem. Vždycky ale platí, že kvalita cestování záleží na finančních možnostech. Ty staré, řvoucí mexickě autobusy nedoporučuju nikomu.

COMO MANEJAR EN MEXICO

Řízení auta a účast v mexickém silničním provozu představuje něco, čemu se budete muset teprve naučit. Nejhorší zážitky za volantem na vás čekají v Mexico, řízení tam totiž vyžaduje velkou dávku odvahy a neustálou pozornost. Napříč městem vedou desítky kilometrů dálnic, po nichž neustále jezdí miliony aut a dopravní špička tady trvá až do pozdních nočních hodin. Většina Mexičanů jezdí ve starých Volkswagen Broucích  kterým láskyplně přezdívají "vochitos" a kterých je v Mexiku snad největší koncentrace na světě. Pravidla silničního provozu jsou jednoduchá a skládají se  z pouhých dvou zásad: 1. Klakson je určen k tomu, aby se neustále a v každé situaci troubilo! a 2. Odbočuje se (do všech směrů) zásadně bez použití blinkru! Takhle to pak funguje i v praxi, přispívá to sice k celkovému chaosu, ale Mexičanům to viditelně nevadí. Hlavně si dávejte pozor na autobusy městské hromadně dopravy, řídí je zběsilí teenageři kteří nemají licenci, řidičák a už vůbec žádný strach. Raději se jim vyhýbejte a nikdy je nepoužívejte k přepravě vlastní osoby!

LA COMIDA MEXICANA

Originální mexické speciality, jak sami zjistíte, vypadají  a chutnají úplně jinak než to, na co jste pod názvem mexická kuchyně zvyklí. Známé tacos, fajitas, enchiladas a burritos vám ale určitě budou chutnat více, než zdejší originality Mole Poblano, Nopalitos con Chipotle, Tlacoyos, Cazuela, Clemole, Chilaxtle, Chorizo, Pacholas, Cochinita Pibil, Birria, Pozole nebo Tamales. Nejlepší způsob ochutnávky všeho za levný peníz je nákup v mexických supermarketech Gigante a Bodega. Nikdy si ale nekupujte žádně tacos u pouličních stánku, bude vám po nich neskutečně zle!. Jedině jídlo které si bez obav můžete koupit na ulici je mexickě grilovaně kuře  s tortillas, pečenou cibulí a čerstvou salsa verde (stejně koupíte v Pollo Feliz a Pollo Loco). Dále doporučuju skvělý kaktus nopal, dary moře a čerstvě ovoce. Dobré je vědět, že v restauraci vám každé teplé jídlo posypou hrstí čerstvého koriandru, před jehož odpornou vůní není v Mexiku úniku.

PARA TODO MAL, MEZCAL - PARA TODO BIEN, TAMBIEN!

Mezcal se v Mexiku obecně nazývá všechen alkohol vyráběný z kaktusů druhů agave, ale tequila se může jmenovat pouze alkohol vyrobený z druhu blue agave. Tequilu si v Mexiku rozhodně neodpírejte, v každém baru, obchodě i supermarketu existuje neskutečně velký výběr různých značek za rozumně ceny. Doporučuju nezabývat se obyčejnou tequilou a zaměřit se na kvalitní druhy "eposado" nebo "aňejo". Stejná je v Mexiku situace s rumem Bacardi, vyrábí se tady, je levný a všechny mexické hospody ho používají jako house rum. Mimochodem, pokud při objednávání tequily nechcete být za totální blby, zapomeňte  na pomeranč, skořici a podobně výmysly z Evropy. V Mexiku se totiž tequila podává pouze s čerstvými limetkami a se sangritou!

Tipy na "driving music": Cafe Tacuba, Los Lobos, Fabulosos Cadillacs, Jarabe de Palo, Nacha Pop, Titan, Vico C, Celia Cruz, Banda Espuela de Oro, Los Gatos Negros, Control Machete, Bob Marley, Manu Chao a cokoliv latinskěho.

Naše mise

1. Chcete-li si myslíte
Uděláte-li si lidé myslí si myslí, budou tě miluju. Pokud jste opravdu si myslí, budou vás nenávidět.
2. Sdělit světu pravdu
Když si jen říct pravdu, začnete vydělávat důvěru, jako novináři, naším posláním je říkat pravdu.
3. Aby se budete smát
Chceme, aby se budete smát, smích, úšklebek, škleb, nebo úsměv, když se snažíme najít vzhůru života ve vší zla kolem nás.

Name Day/Svatek

Yesterday : Havel Today : Hedvika Tomorrow : Lukáš After tomorrow : Michaela

Úplně normální Marilyn Manson
Keith Kirchner Marilyn Manson

„Ne, vy to nechápete; tomu kuřeti není jen zle," řve nějaký neznámý člen technického š [ ... ]

Moře, slunce, koktejly aneb dovolená snů!
Joe Bodia

Proč se pařit v samém pupku Evropy, když na světě je tolik mořský [ ... ]

PROFIL: Umělec Petr Kratochvíl
Eva Kolářová Umělec Petr Kratochvíl

THINK: Zaměření?  [ ... ]

Magicka Muzika Roniho Size uchvatila Celý svet.
Tom Constabile Roni Size

Junglový mág, Roni Size, hovoří o slučování hudby s Tomem Constabilem.

V jaké restauraci jíte vy?
Marie Vokálková a Jakub Štefanko Globe Bookstore & Cafe

Přibírání nových zážitků z našeho intimního života patří k jednomu z hlavních (a dovol [ ... ]

Aftermath DB
Jarka Fricová Aftermath DB

Pro mne jako klasického muzikanta pojem drum'n'bass nic neznamenal.

NATO, jdeme na to!
Michael Kyselka NATO, ne!

Chystáme se vstoupit do NATO a manýry nového světa, který přebral kontrolu nad vší [ ... ]

Prostě něco hezkýho
Petr Ferenc Tattoo v Praha

Pavlína se rozhodla pořídit si tetování. Jeffree se rozhodl, že u toho nemů [ ... ]

Ostatní články

Computer Engineering Program Basic engineering education And computer science of computer systems At Faculty of Information Technology Sriprathum university Emphasis on the design of embedded systems, both hardware and software, instruction set, VLSI technology and networking. To meet the needs of the industry.

System stakes. Stakes or system are mainly interesting if you want to play with stakes that are high-risk. In order to bet on that just 3 out of FOUR stakes must be right.Although, on the flip side, it's necessary for you to take a drop-off of your ( ZCode System - zcodesystemexclusive ) general odd by doing this, on-the-one-hand, your chances to win grow ... But in the event that you bet on two or one underdogs you perform quite profitably and nevertheless can shove your chances again, Click here for more information and see ...